ליעוץ מקצועי חינם התקשר: 03-3727765 או השאירו פרטים ואחד מנציגינו יחזור אליכם בהקדם
מאשר/ת קבלת מידע ממוסד/ות הלימודים ומסכימ/ה לתנאי השימוש והתקנון
צריך עזרה?
מלא פרטיך ואחד מיועצנו
יחזור אליך בהקדם
או התקשרו ליעוץ חינם
03-3727765

לימודי גרפולוגיה

קורס גרפולוגיה: האמת שמאחורי כתב היד


לימודי גרפולוגיה יחשפו אתכם לתיאוריות הפסיכולוגיות ולכלים המעשיים של אחת מטכניקות המיון הפופולריות ביותר בחברות, ארגונים ומרכזי הערכה והשמה. קורס גרפולוגיה פונה לקהל הרחב ואיננו מצריך רקע תעסוקתי קודם.

במאמר שלפניכם ריכזנו את כל המידע אודות לימודי גרפולוגיה, תנאי קבלה ומוסדות לימוד מומלצים. פורטל לימודים מקיים מערך ייעוץ לימודים אישי אליו תוכלו להתקשר במספר 03-3727765 או לחילופין להשאיר פרטים ואחד מיועצינו יחזור אליכם בהקדם עם כל המידע על התחום. כמו כן, בסוף המאמר תוכלו למצוא מגוון מוסדות להם תוכלו להשאיר פרטים באופן ישיר כדי שנציגי מזכירות החוג יצרו עמכם קשר למתן מידע על תכנית הלימודים ולתיאום פגישת היכרות והרשמה.
תעודת זהות קורס לימודי גרפולוגיה
תנאי קבלה
 • לימודי גרפולוגיה מתאימים לכל אדם המעוניין לרכוש כלי מעשי וניתוח ופענוח כתב יד.
 • מרבית המוסדות מתנים את הקבלה במעבר ראיון קבלה אישי ובעמידה בוועדת קבלה.
 • ישנם מוסדות המציעים קורס מתקדמים והקבלה אליו מותנית בהצגת תעודת הסמכה בסיסית ובמעבר ראיון קבלה.
משך לימודים
 • משכם של לימודי גרפולוגיה לרוב זהה בין מרבית המוסדות נע בין 50 ל-60 שעות לימוד בממוצע.
 • ייתכנו בתי ספר מקצועיים שיציעו קורס מקיף המכשיר את בוגריו מן היסוד ועד לתכנים של קורס מתקדמים ושם היקף השעות יוכפל.
שכר ממוצע
 • גרפולוגים יכולים להשתלב במגוון רחב של אפשרויות תעסוקה החל מן התחום הפלילי, דרך הייעוץ הפרטי ועד להכוון וסינון תעסוקתי.
 • בשל הקשת הרחבה של תחומים בהם נוגעים גרפולוגים, לא ניתן לספק נתוני שכר מדויקים.
תכונות אופי
 • מקצועם של הגרפולוגים דורש שימת לב לפרטים שכן בתחום זה לא פרט ולא הקטן ביותר נחשב ומשפיע על הפרשנות המיוחסת אליו.
לרשימת מוסדות באתרינו המלמדים קורס לימודי גרפולוגיה

קודם כל: מה זה גרפולוגיה?

הגרפולוגיה היא טכניקה שמטרתה ללמוד על אופיו של האדם ותכונותיו על פי מאפיינים שונים אותם ניתן לזהות בכתב ידו.

אף-על-פי שלגרפולוגיה שימוש נרחב כיום במגוון חברות ובתי עסק לצורך מיון עובדים עבור קבלה למקום עבודה חדש והתמיינות לתפקידי ניהול בכירים, לפענוח כתב היד שורשים עמוקים בהיסטוריה האנושית. אזכורים לפרשנויות מתוך כתב היד ניתן למצוא עוד בעת העתיקה דוגמת דבריו של הפילוסוף אריסטו שטען כי "...הכתיבה מסמלת חוויה מנטלית אישית".

אפרופו פילוסופיה, גם הגרפולוגיה המודרנית נוסדה בדרך דומה כשבראשית המאה ה-17, הפרופסור האיטלקי לפילוסופיה קמילו בלדו, הקים מוסד לחקר ולימודי פענוח כתב היד. כיום המחקר המערבי מתבסס ברובו על מסקנותיו ותרומתו לתחום ומניח כי הכתב מייצג סממנים פיזיים המבטאים את תחושותיו של הכותב ולפיכך גם מסייעים להבין היבטים פסיכולוגיים שונים.

בין היתר הגרפולוגיה מתבססת על:
 • מידת הלחץ שמופעל בעת הכתיבה
 • הריווח הקיים בין האותיות ובין המילים
 • נטייתה של שורת הכתיבה לרדת באלכסון
 • פענוח ציורים (כגון ציור העץ המפורסם במכונים רבים)
 • ועוד.
ההיגיון הוא שכמו שיש לנו תנועות גוף והבעות פנים שונות כשאנו עצובים, כעוסים או שמחים, כך גם הכתב הוא דרך ביטוי לגיטימית.
 
ומה המדע אומר על הגרפולוגיה?

כאן הדעות הן חלוקות וניתן למצוא מאות מחקרים בעד ונגד השימוש בגרפולוגיה ככלי לגיטימי למיון ולמתן ייעוץ אישי עבור לקוחות באשר לזוגיות, תעסוקה וכדומה.

הקולות נגד מדגישים מחקרים בהם גרפולוגים מקצועיים לא הצליחו לספק תשובות מדויקות לגבי נבדקים במקרי בוחן שונים ואילו הקולות שבעד טוענים שבעוד שישנם אי דיוקים, הגרפולוגיה עודנה מסתמכת על שפת גוף המתבטאת בכתיבה וציור כשאלו מתבססים על המערכת העצבים.

מה שבטוח הוא שגם אם הגרפולוגיה איננה כלי מדויק, היא בהחלט נחשבת לטכניקה שהשתרשה בתרבות המודרנית ונחשבת ללגיטימית עד ימינו אלה במגוון רחב של גופים, חברות, ארגונים ותאגידים.

קורס גרפולוגיה – מתכונת ומטרת הלימודים

לימודי גרפולוגיה מכשירים את הסטודנטים בפענוח כתבי יד הן מן הצד התאורטי העוסק בתיאוריות פסיכולוגיות ומחקרים עדכניים והן מן הצד המעשי בעזרת לימוד סוגים שונים של כתב ומאפייניהם כגון זיהוי מהירות הכתב, משמעות גודלו ומידת הלחץ המופעל בעת כתיבתו.

חשוב לציין: ישנם מוסדות המציעים קורסים למתחילים בלבד וישנם כאלו המציעים מספר מסלולים ברמות הסמכה שונות שלעתים אף מאוגדות תחת קורס מקיף אחד.

נושאי לימוד

לימודי גרפולוגיה חובקים מגוון רחב של נושאים לימודיים תיאורטיים ומעשיים כאחד. ברשימה שלהלן התייחסנו לנושאי הלימוד העיקריים המאפיינים את קורס המתחילים:

 • מבוא לגרפולוגיה
 • מחקרים פסיכולוגיים התנהגותיים
 • סוגי כתב עיקריים
 • מידת הלחץ המפועל בעת כתיבה
 • ריווח בין אותיות, מילים ושורות
 • נטיית השורות
 • סוגי חתימות ופרשנותן
 • כתיבה מהירה ואיטית
 • פענוח ציורים
 • אורכן של האותיות
 • גודל האותיות
 • ועוד.
לרשימת מוסדות באתרנו המלמדים קורס לימודי גרפולוגיה


לקריאה נוספתמוסדות ללימודי גרפולוגיה

 • הנפש שבכתב – המרכז לגרפולוגיה – מרכז לימודים המתמקד בהסמכת גרפולוגים במגוון רמות. למרכז סניפים במספר נקודות ברחבי הארץ: פתח תקווה, בני ברק וירושלים.
 • מכללת שלם – מוסד אקדמי המציע הכשרת גרפולוגים בסניפו שבירושלים ומתאים לתושבי העיר וסביבתה הקרובה.
 • מכללת בינה - מוסד לימודי מוכר וידוע. ממוקם באשקלון ומכשיר את תלמידיו לתחום הגרפולוגיה ולמגוון מקצועות אבחון וטיפול נוספים.
 • מעבר לקו – מרכז לימודים המתמקד בהכשרתם של גרפולוגים. כדאי לדעת שבמעבר לקו תוכלו אף לעשות פרקיטקום הנדרש על פי האגודה לקבל הסמכה רשמית מטעמה.
 • מכללת תובנה – מכללה בתל אביב הפועלת בשת"פ עם הקריה האקדמית אונו, לימודי חוץ ותעודה. במכללה תמצאו לימודים להסמכת גרפולוגים ושלל קורסי הכשרה מרתקים נוספים.
 • האקדמית גליל מערבי – מכללה המציעה מגוון עשיר של לימודי חוץ ותעודה לתושבי עכו ולתושבי הגליל בכלל.


קהל יעד

לימודי גרפולוגיה מתאימים לאנשים המבקשים לעסוק בתחומי הייעוץ השונים דוגמת ייעוץ זוגי וייעוץ תעסוקתי, לאנשים המעוניינים להשתלב בתחום ההכוונה והמיון והתעסוקתי עבור חברות ותאגידים, עבור מטפלים המעוניינים בכלי אבחון וטיפול חדש ולאלו המחפשים להעשיר את עולמם הפנימי.

תנאי קבלה

אם החלטתם שאתם מעוניינים להירשם ללימודי גרפולוגיה, תשמחו לדעת שההרשמה מותנית במעבר ראיון קבלה אישי ווועדת קבלה בלבד.

תכנית הלימודים איננה מצריכה תואר אקדמי או רקע תעסוקתי קודם ומתאימה למטפלים המעוניינים בכלים מקצועיים ולאנשים המבקשים לרכוש מיומנות בגרפולוגיה כאחד.

היקף תכנית הלימודים

משכם של לימודי גרפולוגיה נע בין 50 שעות ועשוי להגיע לעתים ל-60 שעות בממוצע. ישנם קורסים מקיפים יותר המגיעים לכ-100 שעות לימודיות.

חלק מן המוסדות מציעים מתכונות ערב ובוקר – רצוי לוודא את הפרטים המלאים מול המוסד הרלוונטי הנבחר.

תעודות והסמכה

בוגרים אשר יסיימו את לימודיהם בהצלחה ויעמדו בכל התנאים שהוצבו על ידי המוסד בו למדו, יקבלו תעודת סיום קורס גרפולוגיה מטעמו.

לקבלת תעודה מאגודת הגרפולוגים הישראלית, יש לעבור סטאז' ומבחן הסמכה.

אפשרויות תעסוקה

גרפולוגים יכולים לעבוד בתחומם כשכירים במכוני ייעוץ והכוונה תעסוקתית ובחברות שונות במשק. לחלופין ניתן לצאת לדרך עצמאית ולספק שירותי ייעוץ בתחום הזוגי, התעסוקתי ועוד.

הסמכה

בוגרי הקורס המעוניינים בתעודה רשמית מטעם אגודת הגרפולוגים הישראלית, נדרשים לפרקטיקום המועבר במסגרת הקורס ולמעבר בחינות האגודה.

עלות קורס גרפולוגיה

מחירה של תכנית הלימודים עשוי לנוע בין 2,500 שקלים ולהגיע עד ל-5,000 שקלים כשהדבר תלוי במידת ההיקף וההסמכה הניתנת במסגרת הקורס.

מלא טופס פנייה למוסד וקבל מידע על לימודי גרפולוגיה
יורם כללי
ליעוץ מקצועי חינם התקשר: 03-3727765
או השאר פרטים ואחד מנציגנו יחזור אליך בהקדם
שירות מהיר
מקצועי ואישי
10 שנות
נסיון בתחום
עבודה מול בתי הספר
הטובים בארץ


המומחים שלנו כאן בשבילכם
מי אנחנו
אנחנו אנשי תוכן בתחום ההשכלה שחוקרים מידי יום את עולם הלימודים וכותבים עליו בהרחבה. במסגרת פעילותנו אנו עומדים בקשר רציף עם בתי ספר, מכללות וחלק מן האוניברסיטאות ומתעדכנים בדבר ימים פתוחים, תחומי לימוד חדשים, מקצועות מבוקשים, תנאי קבלה, הרשמה ועוד.

כחלק מן השירות, פורטל לימודים מספק הכוונה עבור גולשים למגוון מוסדות ברחבי הארץ ומידע אודות תחומי לימוד שונים. מטרתנו היא להוות את הצומת הנכונה ביותר בה נפגשים בתי ספר ומוסדות אקדמיים מצד אחד וגולשים שרוצים ללמוד מן הצד השני.

השירות שאותו אנו מציעים הינו ללא עלות, והוא משלב יחס אישי, סבלנות, היכרות עם עולם הלימודים ועבודה מול מגוון מוסדות לימודיים שונים בישראל. מלאו פרטיכם באחד מטפסי צור הקשר ואחד מנציגנו יחזור אליכם בהקדם עם הסבר על מוסדות הלימוד השונים הקיימים באתרנו וכן על מידע נוסף כמו בנושא טיסות זולות. ניתן באותה מידה ליצור איתנו גם קשר טלפוני במספר הטלפון: 03-3727765.
פורטל לימודים
מאמרים אחרונים
מוסדות לימוד מובילים
X
יועצי הלימודים שלנו ישמחו לעזור גם בטלפון 03-3727765