ליעוץ מקצועי חינם התקשר: 03-3727765 או השאירו פרטים ואחד מנציגינו יחזור אליכם בהקדם
מאשר/ת קבלת מידע ממוסד/ות הלימודים ומסכימ/ה לתנאי השימוש והתקנון
צריך עזרה?
מלא פרטיך ואחד מיועצנו
יחזור אליך בהקדם
או התקשרו ליעוץ חינם
03-3727765

קורס הדברה

לימודי קורס הדברה

מזג האוויר החמים של ישראל הוביל לכך שענף ההדברה נמצא בפעילות קבועה. הדברת מכרסמים, חרקים והדברת מזיקים נוספים נמצאת בהתפתחות גדולה בשנים האחרונות, עד שהיום כבר ניתן לחלק את הענף ולסווג אותו לפי תחומים שונים – הדברת חקלאות, הדברה ירוקה שנעשית בחומרים טבעיים בלבד, הדברה בחומרים כימיים רעילים וכדומה. כך מספק הענף מגוון רחב של עיסוקים ומציע גיוון ועיניין רב. עם זאת, מדובר בענף מורכב בעל תקנות מחמירות שכן פעילות לא נכונה עלולה לסכן חיי אדם ובעלי חיים ולכן הקורסים הקיימים היום עובדים לפי תצקנות של משרד הבריאות, אשר נחשב לאחראי על הכשרת אנשי העבודה וקובע מהם החומרים בהם מותר או אסור להתשמש. היום נדרש להוציא רישיון על מנת לעסוק בתחום ולצורך השגתו נפתחו קורסים להכשרת מדבירים. מצאתם את המקצוע מעניין ומחפשים איך להתקדם להכשרה? בפורטל לימודים תקבלו את כל המידע על הקורס ומוסדות הלימוד החל מתנאי הקבלה, דרך תכני הלימוד ולאפשרויות התעסוקה של בוגרי קורס הדברה. לכל מידע נוסף אתם מוזמנים להשאיר פרטים או להתקשר למוקד הטלפוני שלנו. בהצלחה.
תעודת זהות קורס הדברה
תנאי קבלה
  • השלמת תעודת 12 שנות לימוד
  • גיל 18+
  • עבר פלילי נקי
  • הצגת תעודת יושר מהמשטרה
משך לימודים
  • 8 חודשים בממוצע
שכר ממוצע
  •  8,000 ש"ח
תכונות אופי
  •  זהיר
  • יושרה
  • אחראיות
  • אמינות
לרשימת מוסדות באתרינו המלמדים קורס הדברה

קצת מידע על ענף ההדברה

ענף ההדברה נחשב לענף פעיל במיוחד בישראל, בה יש ימים חמים רבים המעודדים התרבות מזיקים חרקים ומכרסמים למיניהם. מטרת הענף היא להדברי את אותם מזיקים מבתים הסובלים מהם, עיריות הרוצות לשמור על שטחים נקיים ממזיקים, מכרסמים וחרקים לטובת הציבור ואף לענף החקלאות במטרה לשמור על המזון הגדל בשדות שלא ייפגע ממזיקים שיהרסו אותו. הדבר הוביל לכך שבישראל ישנו ביקוש גבוהה לאנשי מקצוע בעבודות הדברה, מה שמוביל לביקוש גבוהה לקורס הדברה בשל הדרישה לאנשי מקצוע, מגוון אפשרויות התעסוקה ובשל החשיבות הרבה לפיתוח הענף בישראל, שכן פועלת להגברת ההיגיינה הניקיון והבריאות ברחוב ובבתים ובעסקים. עבודתם של המדבירים כוללת שימוש ברעלים מסוכנים ולכן מחייבת שמירה על זהירות תוך הקפדה על כללי הבטיחות שמשרד הבריאות קבע. למעשה מדביר שעובד ללא שעבר קורס מקצועי עלול להזיק לסביבתו ולציבור. משרד הבריאות קבע כי כל אדם המעוניין לעסוק בתחום נדרש לעבור הסמכה מקצועית שתקנה לו את כל המיומנויות והכלים לעבוד בענף לאחר מכן ולעמוד בבחינות חיצוניות לצורך קבלת תעודה מקצועית ורישיון עבודה תקף. רק לאחרונה התרחשה הטרגדיה בה נפטרו שני ילדים בעקבות שימוש ברעלים לא נכונים של מדביר ולכן מדובר במקצוע בעל חשיבות לחיי אדם ובעלי חיים.

קורסי הדברה

הלימודים בקורס להדברה, בדומה לקורסים מקצועיים רבים, מתאפיינים בלימודים תיאורטיים ועיוניים בשילוב תרגולים מעשיים במטרה להכשיר את הסטודנטים לעבודה העתידית כאנשי מקצוע. הקורס פועל לפי הנחיות משרד הבריאות וקובע את ההסמכות שיש על מדבירים. הקורס מכשיר את הסטודנטים להרחיק, להרוג ולצמצם את השפעת המזיקים ואין זה אומר שמדובר רק על חיות כאלה ואחרות, אלא גם על מזיקים מהצומח כגון פטריות וטחב, או צמחים קוצניים, אותם מעוניינים בעלי גינות להרחיק מהגינה שלהם. כיוון שמדובר בעבודה הכרוכה בשימוש בחומרים רעילים ומסוכנים, הקורס כולל מידע רב אודות סוגי המזיקים השונים ודרכי ההדברה המתאימות לכל סוג מזיק. בסופו של דבר הלימודים מכינים את הסטודנטים לבחינה החיצונית של משרד המשפטים ואינם מספיקים לבדם לקבלת רישיון מדביר מוסמך. ההכשרה נועדה לאפשר לבוגרים לעבוד כמדבירים במגוון חברות ממשלתיות, עירוניות, פרטיות ו\או כעצמאים המחזיקים עסק פרטי.

תכני הלימוד בקורס הדברה

תוכני הלימודים לקורס הדברה הינה תוכנית לימודים ארוכה המצריכה את הסטודנטים להכיר את כל סוגי המזיקים הנפוצים בעולם, הכרת מזיקים מהצומח ומהחי ומספקת דגשים על כל נקודות ההדברה המבוקשת בישראל. הלימודים נעשים במסגרת עיונית בהם עוברים הסטודנטים אודות הרקע של ענף ההדברה ומהם שיטות העבודה המקובלות, כיצד המזיקים פועלים, מהי ההשפעה של חומרי ההדברה השונים על כל מזיק, וכמובן, הכרת כל התקנות וההוראות של משרד הבריאות. לאחר מכן הסטודנטים עוברים להתנסויות וסדנאות מעשיות בהן הם עובדים עם החומרים השונים, מבצעים הדגמות לפעולת ההדברה הנכונה ולובשים את בגדי העבודה, כדי להכיר את נושאי הבטיחות והחשיבות של ציוד המגן. תכני הלימוד בקורס דומים בין המוסדות בשל הדרישה המשפטית ועוסקים בנושאים כגון: תקנות רישוי, עזרה ראשונה לנפגעי רעלים, פרמטרים כימים ופיזיקלים, אמצעי ניטור, אמצעי בטיחות בהדברה, סוגי חרקים, מחלות המועברות באמצעות מכרסמים, תוויות תכשירי הדברה, באמצעות חרקים ובאמצעות צמחים, סריקת אתרים חשודים, חוקים ותקנות הדברה, טוקסיקולוגיה של חומרי הדברה, ניהול אחזקה, מחלות מכרסמים וחרקים, ציוד המגן בתחום, עשבים רעים, הדברת עשבים, אודות חומרים כימיים וביולוגיים, זמן ההמתנה עד לחזרת בני הבית לאחר הדברה, מהם סכנות החומרים לבעלי חיים ולבני אדם, מכשור ליישום תכשירי הדברה, הדברה משולבת, אמצעי בקרה, שיטות הדברה, קבוצות חומרי ההדברה, הכנת תמיסות ותערובות לביצוע הדברה ועוד.

איפה לומדים קורס הדברה

ענף ההדברה מרוכז בעיקר באזור הצפון ומיוצג על ידי 2 מוסדות לימוד עיקריים הממוקמים בעיר חיפה. עם זאת, עדיין ניתן למצוא סניפים של אותם מוסדות באזור המרכז ובדרום, אך בעיקר בערים הגדולות, חיפה, ערי גוש דן, ירושלים ובאר שבע. בבדיקת המוסדות יש לוודא כי הם מוכרים ואמאושרים על ידי משרד הבריאות והמשרד לאיכות הסביבה. להלן מגוון מוסדות הלימוד המעבירים קורס הדברה:
מכללת מישלב, מכללה המובילה בלימודי תעודה בתחום המינהל – הלימודים מתקיימים בחיפה, תל אביב ובאר שבע.
מכללת אור יהודה, אקדמיה של הזדמנויות - הלימודים מתקיימים באור יהודה.

קהל היעד לקורס הדברה

קורס ההדברה מיועד לשני הקהלים המבקשים ללמוד אותו. מצד אחד הוא מתאים לאנשים המגיעים ללא רקע מתחום האחזקה אשר רואים במקצוע זה אופציה טובה לתחילת קריירה ומקצוע לחיים. מצד שני הוא מתאים גם לאנשי מקצוע מתחום האחזקה, אחראים על שירותים טכניים בחברות מזון, פקחי ועובדי תברואה ועוד המעוניינים להרחיב את ההכשרה המקצועית שלהם לצורך התקדמות בעבודה או כשינוי מקצועי. הקורס נחשב לקורס פתוח לקהל הרחב ותנאי הקבלה שלו מנסים להקל על המעוניינים ללמוד את הקורס.

תנאי הקבלה לקורס הדברה

כאמור, תנאי הקבלה לקורס הדברה אינם מחמירים ומאפשרים לכל המעוניין לנסות ולהירשם ללימודים. תנאי הקבלה לקורס דורשים כי המועמדים השונים יהיו בני 18 לפחות ויהיו בעלתי תעודת 12 שנות לימוד. מעבר לכך רשאים מוסדות להוסיף תנאי קבלה לפי בחרתם כאשר חלקם בוחרים לדרוש מהמועמדים להיות בעלי עבר פלילי נקי ולהציג תעודת יושר מהמשטרה (כיוון שמדובר בעבודה עם רעלים). תנאי קבלה נוסף שקיים בחלק מהמוסדות היא דרישה מהמועמדים לעבור ראיון קבלה כדי לוודא כי המועמדים אכן מתאימים לקורס ולאופן הלימוד במוסד הלימודים הרלוונטי.
לרשימת מוסדות באתרנו המלמדים קורס הדברה


משך הלימודים לקורס הדברה

משך הלימודים בקורס ההדברה משתנה בהתאם לתוכניות הלימודים במוסדות הלימוד השונים. בממוצע אורך הקורס כשמונה חודשים וניתן ללמוד אותו במספר מסלולי לימוד לפי נוחות הסטודנטים. ישנם מסלולי לימוד הנלמדים במתכונת חד שבועית בשעות הבוקר ומסלולי לימוד אחרים הנלמדים במתכונת של שיעורי ערב, במטרה להתאים לאנשים עובדים או סטודנטים, במתכונת דו שבועית ובימי שישי בבוקר לחילופין. במהלך כל הלימודים לומדים הסטודנטים כ-250 שעות לימוד אקמיות בממוצע.

תעודה \ הסמכה לבוגרי קורס הדברה

בוגרי הקורס שיעמדו בכל דרישות מוסדות הלימוד – דרישה לנוכחות מלאה ולעבור את המבחנים הפנימיים והשלימו את הלימודים בהצלחה, יזכו לקבל תעודה מקצועית מטעם המוסד בו למדו. אך שוב, יש לזכור כי התעודה עדיין לא מקנה לבוגרים את הרישיון של מדביר מוסמך וכעת יידרשו הבוגרים לעבור את מבחן ההסמכה החיצוני של משרד הבריאות ומשרד הסביבה. רק לאחר מעבר בהצלחה של הבחינה החיצונית יקבלו בוגרי הקורס את רישיון המדביר המוסמך ויוכלו להתחיל להשתלב בשוק העבודה. חשוב מאוד לזכור כי אדם שיעבוד ללא הרישיון המוסמך הניתן מטעם משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה, מסתכן בעבירה על החוק וצפוי למאסר של כמה שנים.

אפשרויות תעסוקה לבוגרי קורס הדברה

הסיבה העיקרית מדוע קורס ההדברה נחשב לאחד המבוקשים בענף האחזקה הוא בשל מגוון אפשרויות התעסוקה שהוא מספק לבוגרים המשלימים את הבחינה החיצונית. בוגרי הקורס יכולים להשתלב בשוק העבודה כמדבירים שכירים בחברות הדברה גדולות וכמנהלי אחזקה, עובדי תברואה עירוניים ונציגים של משרדים ממשלתיים, או להתקדם כעצמאיים העובדים בתור פרילנסרים \ בעלי עסק פרטי לעבודות שכירים.

מלא טופס פנייה למוסד וקבל מידע על קורס הדברה
יורם כללי
מכללה המובילה בלימודי תעודה בתחום המינהל
מכללת מישלב
מכללה המובילה בלימודי תעודה בתחום המינהל
המכללה מלמדת ב: חיפה, תל אביב.

המסלול נלמד ב: חיפה, תל אביב.

מידע על
המכללה

מידע על המסלול

64 מסלולים

מפת הגעה
ליעוץ מקצועי חינם התקשר: 03-3727765
או השאר פרטים ואחד מנציגנו יחזור אליך בהקדם
שירות מהיר
מקצועי ואישי
10 שנות
נסיון בתחום
עבודה מול בתי הספר
הטובים בארץ
המומחים שלנו כאן בשבילכם
מי אנחנו
אנחנו אנשי תוכן בתחום ההשכלה שחוקרים מידי יום את עולם הלימודים וכותבים עליו בהרחבה. במסגרת פעילותנו אנו עומדים בקשר רציף עם בתי ספר, מכללות וחלק מן האוניברסיטאות ומתעדכנים בדבר ימים פתוחים, תחומי לימוד חדשים, מקצועות מבוקשים, תנאי קבלה, הרשמה ועוד.

כחלק מן השירות, פורטל לימודים מספק הכוונה עבור גולשים למגוון מוסדות ברחבי הארץ ומידע אודות תחומי לימוד שונים. מטרתנו היא להוות את הצומת הנכונה ביותר בה נפגשים בתי ספר ומוסדות אקדמיים מצד אחד וגולשים שרוצים ללמוד מן הצד השני.

השירות שאותו אנו מציעים הינו ללא עלות, והוא משלב יחס אישי, סבלנות, היכרות עם עולם הלימודים ועבודה מול מגוון מוסדות לימודיים שונים בישראל. מלאו פרטיכם באחד מטפסי צור הקשר ואחד מנציגנו יחזור אליכם בהקדם עם הסבר על מוסדות הלימוד השונים הקיימים באתרנו וכן על מידע נוסף כמו בנושא טיסות זולות. ניתן באותה מידה ליצור איתנו גם קשר טלפוני במספר הטלפון: 03-3727765.
פורטל לימודים
מאמרים אחרונים
מוסדות לימוד מובילים
X
יועצי הלימודים שלנו ישמחו לעזור גם בטלפון 03-3727765