ליעוץ מקצועי חינם התקשר: 03-3727765 או השאירו פרטים ואחד מנציגינו יחזור אליכם בהקדם
מאשר/ת קבלת מידע ממוסד/ות הלימודים ומסכימ/ה לתנאי השימוש והתקנון
צריך עזרה?
מלא פרטיך ואחד מיועצנו
יחזור אליך בהקדם
או התקשרו ליעוץ חינם
03-3727765

קורס גמולוגיה

לימודי גמולוגיה

עולם הגמולוגיה הוא עולם אבני החן והיהלומים. מדובר בתחום עשיר במידע וכל איש מקצוע, הנקרא גמולוג, יודע לומר שמקצוע זה אינו רק מקצוע אלא דרך חיים. תפקידו של הגמולוג הוא לחקור את עולם אבני החן. הגמולוגים יודעים לזהות אבנים ולדרג אותם לפי איכותם, לבצע חיתוכים ולטפל בחומר גלם כגון חיתוכים שונים או שיופים. כדי להפוך לאיש מקצוע בתחום ייחודי זה, יש להתחיל עם קורס גמולוגיה אשר מכשיר את אנשי המקצוע הבאים, שם ילמדו אודות שוק אבני החן, אבני האודם, יהלומים, כיצד סוחרים בהם ומעריכים אותם. בוגרי הקורס משתלבים לאחריו בחנויות יוקרה, חברות תכשיטים, גלריות או מוזאונים ולסםק להם הערכות ואמדן לאבנים שהם מחזיקים ברשותם. במהלך הקורס לומדים הסטודנטים אודות נושאים כגון: ליטוש אבנים, תורת אבני החן, מציאת פגמים, החזר אור, הערכת תמחור, זיהוי אבני חן, דרגות ניקוי ועוד. רוצים לדעת עוד? אתם מוזמנים להמשיך ולקרוא את כל המידע אותו אנו מפרסמים בעמוד זה ולהשאיר את הפרטים שלכם בטפסי צור הקשר. כמו-כן אתם מוזמנים להתקשר למוקד הטלפון של פורטל לימודים לקבלת ייעוץ ראשוני חינם.

תעודת זהות קורס גמולוגיה
תנאי קבלה
 • 12 שנות לימוד
 • מעבר של ראיון קבלה
 • גילאי 18+
משך לימודים
 • משך הלימודים אורכים בין שלושה לשישה חודשים.
 • ישנה מתכונת לימודים של לימודי בוקר וערב לבחירה.
 • ישנם מסלולים דו שבועיים וחד שבועיים.
שכר ממוצע
 • גמולוג ללא ניסיון ירוויח שכר ממוצע של 7,100 ש"ח.
 • לאחר 5 שנות ניסיון ירוויח גמולוג בין 8,000 ל- 10,000 ש"ח
 • לאחר עשר שנות וותק מגיע השכר הממוצע של גמולוג ל-15,400 ש"ח.
תכונות אופי
 • סבלנות
 • ירידה לפרטים
 • דייקנות
 • שירות לקוחות
 • עין חדה
לרשימת מוסדות באתרינו המלמדים קורס גמולוגיה

מה זה גמולוגיה?

לימודי הגמולוגיה החלו עוד במאה ה-19, אך האגודה הבינלאומית הראשונה, הוקמה בשנת 1908, על ידי איגוד הצורפים הבינלאומי. הוועדה הפכה לאגודה לגמולוגיה בינלאומית והחלה להעניק סדנאות חינוך, פרסים ומכרה קורסים ברחבי העולם. ארגון הגמולוגיה הראשון הוקם על ידי הבוגר הראשון של אותה אגודה והוקם בשנת 1929, כשעם השנים החלו לקום ברחבי העולם עוד ועוד מוסדות מקצועיים ללימודי גמולוגיה שהעניקו הסמכות בעולם כולו. גמולוגיה היא למעשה זיהוי אבני חן, שנעשה בתהליך של אלימינציה. אבני החן עוברות תהליך בדיקה אופטי שאינו הרסני כדי להצליח ולזהות זהות אחת בלבד ולקטלג אותה. דוגמה לכך, היא המשקל הסגולי של זכוכית, אשר נע בין 3.15 ל-4.2,  הרובי הוא 4, ואילו של זירקוניה הוא 5.6-5.9. כך למעשה ניתן להבחין זכוכית לזירקוניה.  מבחנים אחרים שקיימים לצורך בדיקת זהות האבן הם מבחני שבירת אור, אשר נועד להשתמש בזווית בה האור משתקף בחזרה פנימה, למדוד אותה בכך למעשה לקבוע את זהותו של אבן החן; לבסוך ישנו תהליך סיווג הגבישים שנעשה לפי מספר קריוטריונים - נדירות, עמידות ויופי. הקריטריונים נמדדים לפי צבע, ברק, ליטוש, קשיות, שריטות, קשיחות, עמידות כימית ולבסוף...נדירות.

קורס גמולוגיה

לימודי הגמולוגיה הם לימודי חקר היהלומים. הקורס נלמד בדרך כלל כחלק מלימודי תכשיטנות, באופן מקצועי על ידי אנשי הוראה הטובים בתחומם. לימודי הגמלוגיה הם מרתקים ובמהלכם לומדים הסטודנטים כיצד שני אבנים בטבע לעולם לא יהיו זהים מבחינת מבנה החומר. הקורס מערב בתוכו תכנים מעשיים לצד עיוניים בעזרתם לומדים הסטודנטים כיצד לזהות את אבני החן מהאבנים הרגילות ומכשירים את הבוגרים למנוע מכירת זיופים והערכת אבני חן ויהלומים. מעצבי התכשיטים דואגים להכין תכשיטים עם החומרים הטובים ביותר שיש,  כמו גם לעשות שימוש באבני חן אמיתיות ולזהות אבני חן מלאכותיות נבאמצעות החזר האור והצורה. הקורסב אומנם הוא בדרך כלל קורס ראשון לאנשים רבים הרוצים להיכנס לעולם היהלומנות, אך הוא יכול להתאים לכל אנשי המקצוע בתחום כגון: תכשיטנים, צורפים, חוקרים מוכרי תכשיטים ולהעשיר את הידע שלהם.

תוכנית הלימודים בקורס גמולוגיה

לימודי גמולוגיה מקנים לסטודנטים כלים וידע מעשיים, על מנת  שיוכלו להשתלב בתחום אבני החן. מסלולי הלימוד יכולים להתחלק ללימודי יהלומים, לימודי אבני חן, מסלולי לימוד המכשירים את המשתתפים לזהות אבנים אוחרים מתמקדים בעיקר בליטושן. במסלולי זיהוי אבני חן, לומדים הסטודנטים לזהות 40 סוגי אבנים, מה התכונות שלהם, אופן זיהויין, הטיפול בהן, מדידה, פגמים, שימוש במכשור, ליטוש, חיקויים של אבני חן, קביעת ערכן. במסלולים המתמקדים ביהלומים עצמם לומדים על זיהוי יהלומים והבדלתו מחיקויים, מה המבנה שלו, תכונותיו, קביעת הערך של היהלום, שימוש במכשור, מסחר ביהלומים ועוד. חשוב לדעת כי כל המסלולים משלבים לימודים תיאורטיים עם התנסות מעשית כדי להרחיב את אפשרויות התעסוקה לבוגרים ולרכוש ידע מקצועי מקיף. במהלך השיעורים, לומדים הסטודנטים אודות נושאים כגון: שימוש באבני חן בתכשיטים, פגמים פנימיים וחיצוניים, החזרי אור, שילוב היהלומים בתחום המדע והרפואה, זיהוי אבנים אמיתיות מתוך ערמת אבנים מלאכותיים, תהליך היווצרות היהלום, הפקת היהלום, מבנה מולקולרי, צבעי הילומים, אבחון בתנאי מעבדה, דרגות ניקוי ועוד. חשוב מאד לבדוק עם מוסד הלימודים האם מועברים גם שיעורים בשיווק ופתיחת עסק עצמאי שכן מדובר בנושאים שמוסדות הלימוד אינם מחוייבים ללמד.

איפה ניתן ללמוד קורס גמולוגיה?

לימודי הגמולוגיה נעשים בעיקר באזור המרכז, בצמוד לבורסה ליהלומים ברמת גן. ישנם מספר מוסדות לימוד וחנויות יהלומים המציעים לימודי גמולוגיה ומסמיכים את המשתתפים שלהם לעסוק בתחום. הנה רק חלק מרשימת המכללות שמספקות לימודי גמולוגיה, מכללת IDS, המכללה ללימודי יהלום - הלימודים מתקיימים בבורסה ליהלומים; סטונאייג', חנות יהלומים המספקת שיעורי גמולוגיה אך ללא קבלת תעודה מקצועית; GCI, מרכז גמולוגים - המציעה לימודי גמולוגיה ומזכה את בוגריה בתואר "מתעד יהלומים"; EGC college - הקולג' האירופאי לגמולוגיה EGC; בורסת היהלומים הישראלית - מציעה קורס גמולוגיה ובוגרי הקורס זכאים לתעודה; המכללה ליהלומים IGL, המופעלת על ידי חברת דירוג יהלומים. תכניות הלימוד מותאמות לדרישות ה - GIA והלימודים נלמדים ברמת גן.

קהל יעד לקורס גמולוגיה

קורס הגמולוגיה מתאים כלל האוכלוסיה, מבוגרים וצעירים מעל לגילאי 18 רשאים להגיש מועמדות ללימודים. הוא אף מתאים לאנשים ללא ועם ניסיון מקצועי כאשר עיקר התכונות החשובות ללימודי גמולוגיה הם דייקנות, סבלנות וירידה לפרטים.

תנאי קבלה לקורס גמולוגיה

.מרות שענף היהלומים נשמע לרבים מאיתנו כתחום שהוא לא בר השגה, ההיפך הוא הנכון. מרבית ממוסדות הלימוד דורשים כי המועמדים יהיו בעלי תעודת 12 שנות לימוד, תנאי יישים למדי. ישנם מוסדות שייתכן ויעלו את רמת תנאי הקבלה אך בדרך כלל הדרישה הנוספת היא מעבר של ראיון אישי למול מוסד הלימודים, על מנת שהנהלת המוסד יוכלו להבין אם המועמדים הם אנשים רציניים ושהתחום מתאים להם. מטרת הראיון היא לבחון את מידת ההתאמה של המועמד לתחום. זיכרו במרבית מוסדות הלימוד הדרישה היא לא לניסיון תעסוקתי מוכח בעיקר משום שברור להם שלהשתלבות בשוק זה יש צורך בלימודים תחילה. אך עם זאת, כמובן שהקורס מתאים גם לאנשי מקצוע מענף היהלומים המעוניינים להגדיל את קהל הלקוחות שלהם.

משך הלימודים לקורס גמולוגיה

לימודי יהלומנות וגמולוגיה יכולים להתבצע במסגרת מכללות שונות ומגוונות. לכן גם משך הלימודים יכול להשתנות לפי מערכת השעות, מספר השיעורים השבועיים וקצב הלימוד של הסטודנטים. רוב המוסדות מציעים לסטודנטים שלהם לבחור בין מתכונות לימודים חד שבועיים או דו שבועיים, ולימודי בוקר או ערב. בסופו של יום,  משך הלימודים לקורס גמולוגיה אורכים בין שלושה עד ששה חודשים.

לימודי המשך לבוגרי קורס גמולוגיה

עיצוב תכשיטים ובייחוד קורס גמולוגיה נמנה על לימודים דומים לתואר ראשון בארכיאולוגיה אשר מתבססים על ידע מעשי ועיוני כאחד. היופי בלימודים אלה זו היכולת לבוא לשטח, שעלול להיראות חסר ייחוד לעין לא מקצועית, אך לאחר חיפושים וחפירות ממושכות, ניתן למצוא שרידים ופריטים יקרי ערך. כך גם תואר ראשון בשימור אתרים, אשר הינו תחום לימודים מאתגר במיוחד. התחום כולל התייחסות גדולה לנושא שימור האתרים הארכיאולוגיים אשר יכולים להכיל משאבים מגוונים ושונים.

אפשרויות תעסוקה לבוגרי קורס גמולוגיה

מרבית מוסדות הלימוד, מספקים לבוגרים שלהם תעודת בוגר מטעמם, אשר זוכה גם להכרה בינלאומית לעיסוק בתחום הגמולוגיה וכן אישור של משרד הכלכלה הישראלי. מכאן ואילך יוצאים הבוגרים לשוק העבודה, אשר נחשב לאחד מענפי הייצוא המובילים של ישראל ובעל פוטנציאל תעסוקתי גדול. לאחר הלימודים בוגרי הקורסים השונים פונים לעבוד בחברות ביטוח, בבורסת היהלומים ובחברות תכשיטים כיבואנים, שמאים, יצואנים וכו'.

לסיכום, מדובר בלימודים יוקרטיים אשר מספקים לכלל האוכלוסייה לנסות את מזלם ולהצטרף לענף ייחודי זה כששם של אנשי המקצוע הישראלי בעולם הולך לפניהם. במהלך הקורס ילמדו הסטודנטים כיצד לזהות ולהעריך אבני חן ויהלומים, יקבלו תעודה מקצועית המוכרת בשוק הבינלאומי ואף יוכלו לפנות ללימודי המשך בתחום ולעמוד מול אפשרויות תעסוקה רבות ומגוונות. לכל מידע נוסף אתם מוזמנים להשאיר את הפרטים שלכם בטפסי הפניות או להתקשר למוקד הטלפוני של פורטל לימודים.

מלא טופס פנייה למוסד וקבל מידע על קורס גמולוגיה
המכללה ליהלומים IGL
המכללה מלמדת ב: רמת גן.

המסלול נלמד ב: רמת גן.
יורם כללי
ליעוץ מקצועי חינם התקשר: 03-3727765
או השאר פרטים ואחד מנציגנו יחזור אליך בהקדם
שירות מהיר
מקצועי ואישי
10 שנות
נסיון בתחום
עבודה מול בתי הספר
הטובים בארץ


המומחים שלנו כאן בשבילכם
מי אנחנו
אנחנו אנשי תוכן בתחום ההשכלה שחוקרים מידי יום את עולם הלימודים וכותבים עליו בהרחבה. במסגרת פעילותנו אנו עומדים בקשר רציף עם בתי ספר, מכללות וחלק מן האוניברסיטאות ומתעדכנים בדבר ימים פתוחים, תחומי לימוד חדשים, מקצועות מבוקשים, תנאי קבלה, הרשמה ועוד.

כחלק מן השירות, פורטל לימודים מספק הכוונה עבור גולשים למגוון מוסדות ברחבי הארץ ומידע אודות תחומי לימוד שונים. מטרתנו היא להוות את הצומת הנכונה ביותר בה נפגשים בתי ספר ומוסדות אקדמיים מצד אחד וגולשים שרוצים ללמוד מן הצד השני.

השירות שאותו אנו מציעים הינו ללא עלות, והוא משלב יחס אישי, סבלנות, היכרות עם עולם הלימודים ועבודה מול מגוון מוסדות לימודיים שונים בישראל. מלאו פרטיכם באחד מטפסי צור הקשר ואחד מנציגנו יחזור אליכם בהקדם עם הסבר על מוסדות הלימוד השונים הקיימים באתרנו וכן על מידע נוסף כמו בנושא טיסות זולות. ניתן באותה מידה ליצור איתנו גם קשר טלפוני במספר הטלפון: 03-3727765.
פורטל לימודים
מאמרים אחרונים
מוסדות לימוד מובילים
X
יועצי הלימודים שלנו ישמחו לעזור גם בטלפון 03-3727765